Каҥашымаш:Койыш мут

Википедий — эрыкан энциклопедий гыч материал
(Колтымо Каҥашымаш:Глагол гыч)

"Марий йылмышанче термонологий мутер" (И. Иванов, 2005) почеш мый тыгай вашталтышым темлем:

  • глагол --> койыш мут
  • действий --> койыш
  • наклонений --> тайык
  • пряжений --> тодыш
  • единственный чот --> шкет чот
  • неопределенный --> раш палыдыме
  • множественный чот --> шуко чот
  • изъявительный, повелительный, желательный: марий вариант тиде мутерыште уке. Мылам калыккокласе вариант-влак тыште сайынрак келшат: индикатив, императив, десидератив.

Мом шонеда? JBradley 21:30, 30 Пеледыш 2011 (UTC)

Келшем.Azimbaj 20:45, 4 Сӱрем 2011 (UTC)
Эй, шого. желательный = шонымо, а повелительный = кӱштымӧ. ;-)--ПешСай 16:24, 24 Сорла 2011 (UTC)
индикатив тиде системыште кузе? Симметрий могырым мылам "индикатив тайык, шонымо тайык, кӱштымӧ тайык" ок келше. JBradley 16:30, 24 Сорла 2011 (UTC)
Индикативым мый шым му, а шонымо да кӱштымӧ - тиде кок мутым у чынвозыш мутерыште муым, 18 да 19 лаштык-влакыште. Нуным мый шке шонен луктын омыл, ит лӱд. Тыгеак кодын кертат, вара муына гын - тӧрлатена.--ПешСай 17:52, 24 Сорла 2011 (UTC)

Спряжений[вики-текстым тӧрлаташ]

"Спряжений" марла ТОДЫШ.1 Azimbaj 19:49, 25 Сорла 2011 (UTC)

Монденам ыле, ыштышым. JBradley 23:07, 25 Сорла 2011 (UTC)

Эше темлымаш-влак[вики-текстым тӧрлаташ]

согласный --> соҥйӱк (Ивановын йылмышанче терминологий мутерыште уло)

сказуемый --> предикат (калыккокласе шомак)

Мом "неопреденный" дене ышташ ом пале. JBradley 23:19, 25 Сорла 2011 (UTC)

Неопределенный - тиде раш палыдыме. У чынвозыш мутерыште тыге возымо, да теве кылвер: олмештышмут.--ПешСай 07:28, 26 Сорла 2011 (UTC)